Komentáre

Nevyspytateľní „dopravári“ si na favorita veria

Netradičná volejbalová sezóna 2020-21 je poznačená neúčasťou divákov na tribúnach i rozháraným programom spôsobeným pandémiou koronavírusu. Výraznou zmenou je zrušenie nadstavbovej fázy a tímy tak vykročia do play-off bezprostredne po ukončení základnej časti.

Košičania obsadili po dlhodobej fáze šiestu pozíciu a v boji o semifinále narazia na favorizovaný tím VKP Bratislava.

„Naša východisková pozícia nie je optimálna a predstavovali sme si to trochu inak,“ priznal tréner Richard Vlkolinský, podľa ktorého však vstúpilo do hry viacero negatívnych faktorov. „Nám nezapasovalo hlavne skrátenie sezóny v podobe zrušenia nadstavbovej časti. Bohužiaľ nás však prehlasovali a museli sme sa tomu prispôsobiť. Plus – domáce zápasy sme hrali v období pred Covidom a po Covide. Obmedzilo nás to a v pohode sme neboli takmer sedem týždňov. Posledné zápasy však ukázali, že sme pripravení a hráči disponujú trénovanosťou, s ktorou môžeme manipulovať.“
Nadstavba chýba

„Dopravári“ síce prehrali tri z posledných štyroch zápasov, no v roku 2021 ešte nehrali pod domácou vysokou sieťou a v poslednom súboji vo Svidníku (2:3) nastúpili bez najlepšie bodujúceho hráča ligy Patrika Lamanca a minimum času strávil na ihrisku aj ďalší elitný smečiar Martin Sopko.

„Napriek tomu sme hrali dobre a vynímajúc verdikty rozhodcov vo štvrtom sete to bol pre nás víťazný zápas,“ upozornil Vlkolinský. Karty pred play-off budú teraz rozdané nanovo, no zrušená nadstavba Košičanom chýba.

„V minulosti nám práve táto fáza sezóny vyhovovala a spravidla sme v nej hrali výborne. Vlani sme ju dokonca vyhrali. Aj tentoraz sme chceli využiť systém troch smečiarov. Takto sme si to museli otestovať už skôr a teraz bude podstatné, ako sa nastavíme na štvrťfinálovú sériu,“ pokračuje košický tréner.

Súčasná situácia je nešpecifická aj podľa smečiara Martina Sopka. „Formu na play-off sme tradične ladili v nadstavbe. Hoci sa teraz snažíme dostať do formy v krátkom čase, stále tomu niečo chýba. Celá sezóna je veľmi rozháraná a ťažko nastaviť tréningový proces. V tíme máme pracujúcich i študentov, ale vieme, že sme dobrý tím a teraz to chceme ukázať. Čaká nás silné VKP a vieme o ich výbornej domácej sérii. Každá séria má však svoj koniec a my veríme v postup,“ odmieta porazeneckú náladu 34-ročný smečiar KDS.
Nevyspytateľný tím túži prekvapiť

Tím VKP je podľa neho zdolateľný súper a Košičania navyše nemajú v pozícii šiesteho tímu tabuľky čo stratiť. „Nevnímam ich ako veľkého favorita a šance sú podľa mňa 50:50. My sme taký nevyspytateľný tím a pôjdeme vyhrať. Nikto z nás nechce skončiť sezónu v prvom kole a dáme do toho všetko. Ak chceme postúpiť, musíme však vyhrať aspoň jeden zápas v Bratislave.“

Ľahká úloha to nebude. Tím z hlavného mesta totiž ťahá sedemzápasovú víťaznú sériu, pričom v týchto siedmich domácich dueloch stratil iba jediný set.

„VKP nemalo v úvode sezóny halu a teraz hrali všetko doma. Čiže práve vo fáze, kedy už ide o veľa,“ podotkol R. Vlkolinský. „Uznávam, že problémy s halami na Slovensku sú, ale napríklad my sme na redukciu zápasov a rozlosovanie naozaj doplatili. Nemohli sme nazbierať body v domácom prostredí a to sa prejavilo aj na tabuľke.“

Volejbalisti z metropoly východu totiž naopak nenastúpili v domácej hale od 19. decembra. To sa zmení už túto sobotu, no tak ako počas celej sezóny, tribúny budú prázdne.

„Je to škoda, pretože takéto zápasy by boli určite všade pred plnými halami. Sme však radi, že môžeme aspoň hrať. Musíme teda sklopiť uši a pokúsiť sa potešiť našich fanúšikov aspoň pri televízoroch, monitoroch či mobiloch. Toto je jednoducho špecifická sezóna a titul môže získať naozaj ktokoľvek,“ skonštatoval Sopko.
Foto
Košičania privítali VKP v základnej časti iba raz, v októbri vyhrali 3:1 / KOŠICE ONLINE
Hlavnou zbraňou bude tím

V sérii proti skúsenému súperovi môže sláviť úspech jedine tímový prístup.

„Páči sa mi, že v našom tíme funguje kombinácia mladých a starších hráčov. Vnímam dobré kamarátske vzťahy a ak ukážu silnú túžbu po postupe, tak to môže dopadnúť dobre,“ cíti postupové šance tréner Vlkolinský. Jedným dychom však upozorňuje na veľkú silu súpera. „Kľúčová je ich trojica opôr doplnená veľmi skúsenými hráčmi. Ich vekový priemer je okolo tridsať rokov a sú to teda volejbalisti v ideálnom veku. Bude to teda určite náročné a séria hraná na tri víťazstvá môže byť veľmi zaujímavá.“

„Na každom poste majú ideálnu kvalitu. Chvíľu sa zohrávali, ale teraz sa dostali na víťaznú vlnu. Každý systém má však chybu a my ju chceme nájsť a využiť,“ nadväzuje Martin Sopko, podľa ktorého by bolo ideálne zraziť sebavedomie súpera už v prvom zápase série. „Chceme tam ísť stopercentne pripravení a vybojovať si tam aspoň jeden triumf.“
Rituály ešte neriešili

K play-off v kolektívnych športoch patria tradične aj rozličné rituály. Košičania sa ešte v tomto smere nerozhodli.

„Zatiaľ na to nebol čas. Teraz riešime skôr taktické a herné veci. Posledné zápasy ukázali, že na ihrisku môže byť každý člen tímu, partia je dobrá, ale stále tomu chýba ten víťazný detail,“ uviedol Martin Sopko a tréner Richard Vlkolinský na margo rituálov pridal. „Uvidíme, či sa prestaneme holiť, alebo chlapci vymyslia niečo svoje. Počas kariéry som už zažil kadečo a najväčším extrémom boli čierne briadky a v kombinácii s odfarbenými vlasmi. To bol asi najbláznivejší imidž, aký som zažil.“

Program štvrťfinálovej série:

VKP Bratislava – VK KDS-šport Košice 10.2 (Bratislava), 13.2. (Košice), 17.2. (Bratislava), prípadne 20.2. (Košice) a 24.2. (Bratislava)

Ostatné série:

Myjava – Prievidza
Komárno – Svidník
Prešov je ako víťaz základnej časti automatickým semifinalistom

Pridajte komentár

Musíte byť rihlásený aby ste pridali komentár