Komentáre

Košický volejbal zdolal aj tradičné športy. Diváci naň začali chodiť

Nájsť halu pre európsku súťaž je problém v celom kraji.

KOŠICE. História košického športu je nesmierne bohatá, lemujú ju mnohé úspechy hokejistov, futbalistov, hádzanárov, basketbalistov či vodných pólistov.

V poslednom období sa však na športovom poli v metropole východe objavil nový fenomén.

Taký, ktorý spomínaným odvetviam dokáže z pohľadu vydobytých umiestnení nielen konkurovať, ale ich aj dokonca porážať.

Volejbalisti VK KDS Šport Košice majú za sebou mimoriadne vydarený ročník 2018/19.

Na seniorskej úrovni získali po prvýkrát Slovenský pohár a v extralige dokráčali až k strieborným medailám.

Mladá značka je už dostatočne etablovaná aj na mládežníckom poli.

Zverenci ostrieľaného trénera Richarda Vlkolinského mieria vysoko aj v aktuálnej sezóne, čo si všimli i organizátori ankety Športová osobnosť Košíc.

Volejbalový klub KDS Šport Košice v nej získal ocenenie pre najlepší športový kolektív roku 2019.

To bol pádny dôvod na rozhovor s predsedom klubu Milanom Šimoňakom.

Pri preberaní ocenenia ste navonok neprejavovali emócie, ale je vidieť, že vás cena teší. Ako ju vnímate?

„Konečne sa v Košiciach dostal aj iný šport k tým tradičným. Všetci sa z toho veľmi tešíme, je to odmena pre nás i divákov, ktorí začali chodiť na volejbal.“

Je ťažké sa presadiť v konkurencii dlhodobo etablovaných športových odvetví?

„Základ je, že sa dá vôbec presadiť. Kým na iné športy sú tu vybudované aké-také haly či štadióny, pri volejbale potrebujete mať pre jednoduchú európsku scénu výšku deväť metrov, pre medzinárodnú jedenásť. Taká hala tu nie je ani jedna a aj v celom košickom kraji je ťažké nájsť, kde sa vôbec dá hrať. Preto sme Vyzývací pohár museli absolvovať v Humennom.“

 

Košický volejbal, to nie je len extraligové áčko, ale aj šikovná mládež. Ako celkovo hodnotíte súčasnú pozíciu klubu?

„Príchodom Richarda Vlkolinského sme mládež úplne pretvorili a začali ísť správnym smerom. On je tá osoba, ktorá popri vrcholovej extraligovej úrovni vždy ´skočí´ medzi mladých trénerov. Myslím si, že aj hráči si obľúbili jeho štýl trénovania. A, samozrejme, veľa záleží od rodičov, že svoje deti vôbec posielajú na šport.“

Špičkou ľadovca je A-tím. V aktuálnom extraligovom ročníku ste ovládli základnú časť, v nadstavbe ste o rovnaký primát prišli na poslednú chvíľu. Po domácej prehre s obhajcom titulu z Prievidze, ktorá vás predtým vypoklonkovala aj z pohára. Škrelo vás to dlho, alebo ste to hodili za hlavu a koncentrovali sa už na play-off?

„Celkovo zápasy s Prievidzou ma mrzia, povedal som to aj trénerovi, že neviem, čo sa deje v zápasoch s nimi. Nepredpokladali sme, že po základnej časti budeme tak vysoko, lebo s týmto mladým kolektívom sme nevedeli presne, do čoho ideme. Sedem mužstiev je ozaj vyrovnaných a teraz začína ten pravý boj. Ak by sme šli do play-off z prvého miesta, dostať sa do semifinále by bolo jednoduchšie. Niektorí naši mladíci ešte nehrali o medaily a pod takým tlakom, teraz sa ukáže, či to zvládnu.“

Kým minulú sezónu bolo košické finálové ťaženie pre mnohých prekvapením, teraz už patríte do úzkeho okruhu favoritov. Cítite túto zmenu?

„Boli sme už tretí, štvrtí, piati, naposledy druhí. Súperi nás vnímajú a myslím, že majú pred nami rešpekt. Potrebujeme prejsť prvým kolom, ak to zvládneme, ocitneme sa v prvej štvorke a tam to už je hra o medaily.“

Úvodný zápas štvrťfinálovej série proti Nitre ste cez víkend doma zvládli. Ak uspejete aj v stredu u súpera, ste tam. Ak chcete snívať sen o zisku historického titulu, lepšie by bolo sa vyhnúť Prievidzi, čo poviete?

„Nie, nie, raz to musíme zlomiť. Najlepšie vo finále …“

Program volejbalovej Edymax extraligy mužov

Štvrťfinále – druhé zápasy

Streda 4. marca, o 18.00 hod: Nitra – Košice (stav série 0:1), Zvolen – Prievidza (0:1), o 18.30 hod.: Myjava – Svidník (0:1), o 19.00 hod.: Prešov – Komárno (0:1).

Ocenenie získali aj košickí vodáci

Minulotýždňový galavečer Športová osobnosť Košíc priniesol aj jedno osobitné ocenenie.

Za obdivuhodnú aktivitu, trvajúcu už presne polstoročie, si ho vyslúžili zakladatelia a všetky generácie organizátorov Košického vodáckeho maratónu.

„Maratón sa nielen beží. Tento podtitul si vybrali vodáci k svojej publikácii, ktorú vydali pri príležitosti 50. ročníka podujatia Košický vodácky maratón. Ten sa, inšpirovaný tradíciou Medzinárodného maratónu mieru, stal od počiatku súčasťou košického maratónskeho víkendu. Neúnavnou prácou nadšencov vodáckeho športu sa stal každoročnou udalosťou, ktorá prispievala a prispieva k rozvoju tohto odvetvia a tiež láka širokú verejnosť k spoznávaniu prírody formou vodnej turistiky,“ uvádza sa v defilé laureátov.

zdroj:www.kosice.korzar.sme.sk/c/22349318/kosicky-volejbal-zdolal-aj-tradicne-sporty-divaci-nan-zacali-chodit.html

Pridajte komentár