Komentáre

Kto sa stane absolutným víťazom ankety ŠOK 2019?

Jedným z vrcholných športových podujatí nielen v našom meste je anketa Športová osobnosť Košíc, ktorá pod skratkou ŠOK mapuje dianie, výsledky a úspechy spojené s touto oblasťou života v metropole východu. Už 11. ročník ankety vyvrcholí v piatok 28. februára v hoteli DoubleTree by Hilton. 

Do „kráľovskej“ kategórie ankety Športová osobnosť Košíc (ŠOK) TOP 10 nominuje Košická športová akadémia aktívnych športovcov – jednotlivcov alebo členov športového kolektívu za výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku, alebo za dlhoročný prínos v oblasti športu. Až piatkový večer odkryje tajničku s menom absolútneho víťaza celej ankety, ktoré ostane utajené v nepriehľadnej obálke až do poslednej chvíle galavečera. 

V „kráľovskej“ kategórii TOP 10, z ktorej vzíde aj absolútny víťaz ankety za rok 2019, boli nominovaní títo športovci. 

(Nominantov uvádzame v abecednom poradí.)

FRANTIŠEK A MIRIAM BÉREŠOVCI

tanečný šport

Manželia František a Miriam Bérešovci, členovia klubu TC METEOR Košice a osemnásobní majstri Slovenska, v roku 2019 dosiahli z pohľadu Svetovej asociácie tanečného športu hneď dva vynikajúce výsledky – 1. miesto svetového rebríčka World DanceSport Federation v latinsko-amerických tancoch, kde sa v kategórii Senior II dokázali presadiť v silnej konkurencii 300 párov z celého sveta. Druhým bol zisk titulu majstrov sveta v rovnakej kategórii na svetovom šampionáte v slovinskom Maribore.

FRANTIŠEK A MIRIAM BÉREŠOVCI
FRANTIŠEK A MIRIAM BÉREŠOVCI

ERIK ČERNÁK

ľadový hokej

Košický rodák sa už ako 16 ročný stal súčasťou seniorského tímu oceliarov a na Majstrovstvách sveta do 20 rokov v Kanade získal so slovenským výberom cennú bronzovú medailu. V roku 2015 si ho na predsezónnom drafte NHL vybral tím Los Angeles Kings a v roku 2017 sa stal súčasťou výmeny do Tampa Bay Lightning, v drese ktorého odohral v sezóne 2018/2019 už viac ako 100 zápasov. V roku 2019 bol veľkou oporou slovenského výberu na domácom šampionáte.

ERIK ČERNÁK
ERIK ČERNÁK

ALEXANDRA FILIPOVÁ

kickbox

Písal sa rok 2015 a Alexandru oslovila možnosť stať sa súčasťou čerstvo založeného Ladies Victory Clubu po vedením sestier Lucie a Veroniky Cmárových. Za jej najväčšie úspechy v roku 2019 možno považovať zisk titulu vicemajsterky sveta v disciplíne full contact žien na WAKO Majstrovstvách sveta v tureckej Antalyi, prvenstvá v kategórii K1 žien na Univerzitných Majstrovstvách Európy v Záhrebe i tri najvyššie priečky v disciplíne K1 žien na medzinárodných turnajoch WAKO.

ALEXANDRA FILIPOVÁ
ALEXANDRA FILIPOVÁ

LUKÁŠ HORVÁTH

hokejbal

Košičan Lukáš Horváth bol členom reprezentačného tímu, ktorému sa v júni 2019 podarilo na domácej pôde pred zaplnenou Steel Arénou po štvrtýkrát zodvihnúť nad hlavu trofej určenú majstrom sveta. Lukáš nastúpil vo všetkých siedmych zápasoch turnaja a až na úvodné zaváhanie s Českom bol priamo na palubovke svedkom víťazného ťaženia nášho tímu.

LUKÁŠ HORVÁTH
LUKÁŠ HORVÁTH

PATRIK HRUŠČÁK

hádzaná

Svoje legionárske potulky začal ako 19 ročný v kluboch v Nemecku, Maďarsku i Katare a zakotvil aj v celku mnohonásobného majstra Slovenska – Tatrane Prešov. Najviac, takmer šesť rokov, strávil na nemeckých palubovkách. Túto etapu života ukončil v roku 2018 prestupom do švajčiarskeho TSV Fortitudo Gossau, angažmán však ukončil predčasne a po rokoch pôsobenia v zahraničí sa rozhodol vrátiť spolu s rodinou domov do Košíc, aby pomohol prvoligovému Košice Crows k návratu medzi domácu elitu.

PATRIK HRUŠČÁK
PATRIK HRUŠČÁK

RENÁTA KARABOVÁ

inline korčuľovanie

Košičanka Renáta Karabová popri svojej stále aktívnej športovej kariére pôsobí aj ako akreditovaná rozhodkyňa v inline súťažiach doma i v zahraničí, dlhoročne sa venuje práci s mládežou a organizuje množstvo súťaží. V priebehu roku 2019 vyhrala jedenástykrát košický Medzinárodný maratón mieru, v júni toho istého roku získala na Majstrovstvách Európy v Londýne zlatú medailu v kategórii Masters a v júli vybojovala titul vicemajsterky sveta v tej istej kategórii na Majstrovstvách sveta v Barcelone.

RENÁTA KARABOVÁ
RENÁTA KARABOVÁ

PATRIK KOCH

ľadový hokej

Patrik Koch svoju seniorskú  kariéru odštartoval v sezóne 2015 /2016 debutom v českej extralige ako hráč Komety Brno. Tento 180 centimetrov vysoký obranca odohral prvé zápasy v drese HC Košice po svojom prestupe v sezóne  2016/2017, dnes patrí medzi najvýraznejšie individuality hokejového tímu oceliarov. V drese národného tímu debutoval v roku 2018. Najviac pozornosti a uznania si doposiaľ vyslúžil v roku 2019, keď nechýbal ani v jednom zo zápasov na Majstrovstvách sveta odohrávajúcich sa práve v košickej hale.

PATRIK KOCH
PATRIK KOCH

JANKA KURUCOVÁ

vodné pólo

Kapitánka športového oddielu vodného póla Olympia Košice má za sebou výborný rok ozdobený viacerými úspechmi. Na domácej scéne je to jednoznačne zisk titulu v ligovej súťaži, čo predznamenalo fakt, že táto talentovaná hráčka nemohla chýbať ani v reprezentačnom výbere. Ten si v roku 2019 vybojoval i vďaka výkonom a dvanástim presným zásahom Janky Kurucovej. postup na Majstrovstvá Európy v roku 2020. Odmenou bol pre Janku okrem toho i zisk ocenenia pre najlepšiu slovenskú vodnú pólistkuza rok 2019.

JANKA KURUCOVÁ
JANKA KURUCOVÁ

PATRIK LAMANEC

volejbal

Vďaka svojmu talentu sa rýchlo vypracoval na hráča, o ktorého prejavilo záujem viacero klubov. Po zastávke v tímoch Trenčína a Svidníka zakotvil v roku 2017 v mužstve VK KDS šport Košice a postupne začal ako člen širšieho kádra obliekať i reprezentačný dres. V roku 2019 sa stal opakovane najlepším hráčom mesiaca našej najvyššej ligovej súťaže. Popri Patrikovi sa darilo i celému tímu, ktorý si po druhom mieste v základnej časti sezóny 2018/2019 vybojoval rovnakú priečku i v zápasoch play-off. Nad sily východniarov bola iba majstrovská Prievidza.

PATRIK LAMANEC
PATRIK LAMANEC

TIBOR SAHAJDA

atletika

Vlani na MMM zlepšil svoje osobné maximum časom 2:15:25 a ako najlepší Slovák obsadil výborné 7. miesto. Rozhodnutie dať prednosť domácemu šampionátu pred horúcimi Majstrovstvami sveta v katarskej Dauhe posunulo Tibora o krôčik bližšie ku účasti na letných Olympijských hrách v Tokiu. V roku 2019 získal päť titulov majstra Slovenska, keď okrem prvenstva v maratóne v Košiciach nenašiel premožiteľa v behu na 3 000 m, 5 000 m, 10 000 m ani v polmaratóne.

TIBOR SAHAJDA
TIBOR SAHAJDA
Doterajší absolútni víťazi
Atlétka Dana Velďáková (2009), hokejista Peter Bartoš (2010), basketbalistka Lucia Kupčíková (2011), kulturista Igor Kočiš (2012), hádzanár Richard Štochl (2013), vodný lyžiar Alexander Vaško ml. (2014), tenistka Anna Karolína Schmiedlová (2015), basketbalistka Zuzana Žirková (2016), premožiteľka La Manche Zuzana Jusková (2017) a hokejista Ladislav Nagy (2018).ZDROJ:https://kosicednes.sk/sport-ine/kto-sa-stane-absolutnym-vitazom-ankety-sok-2019/

Pridajte komentár