Komentáre

Košickí volejbalisti naznačili najvyššie ciele – v ouvertúre uspeli proti zvučnému tímu VKP

Karanténne opatrenia poznačili aj štart novej volejbalovej sezóny a v rámci prvého kola extraligy mužov tak mohli odohrať iba jediný duel. Hráči VK KDS-šport Košice v ňom zdolali nováčika súťaže VKP Bratislava 3:1.

„Toto víťazstvo sa rodilo ťažko, ale nič ľahké sme ani nečakali. Bratislavský tím je plný majstrov a skúsených hráčov na čele so Zaťkom. Od úvodu nám však celkom dobre fungovali servis i obrana. Vyhrali sme prvý set a hoci bol ten druhý pomerne jednoduchý, postupne sme strácali na sile. Výsledkom bola nezvládnutá koncovka tretieho setu. Súper tam dobre pritlačil. Som rád, že sme opäť zapli a vybojovali sme víťazstvo,“ zhodnotil cestu za víťazným vstupom do sezóny smečiar Martin Sopko.

Košičania sa v extraligovom zápase s VKP Bratislava stretli vôbec prvýkrát v histórii. V čase bývalej dominancie klubu z hlavného mesta ešte volejbalisti z metropoly východu najvyššiu súťaž nehrali a potom pre zmenu zanikla značka VKP. Tá teraz ožila a v hlavnom meste sa skladá tím plný hviezd. V úvode sezóny však slávila úspech košická zohratosť.

„U nás sa vymenil iba nahrávač a zohratosť tam teda je. Teraz je to teda už len o kondícii a individuálnych výkonoch jednotlivcov, “ poznamenal Sopko, no tréner Richard Vlkolinský upozornil na dôležitú zmenu na pozícii nahrávača. Maroša Kasperkeviča totiž nahradil Jakub Hriňák. V súboji proti Bratislave však obhospodaroval tento post predovšetkým Samuel Goč. „Máme nového dirigenta hry a to je niekedy, ako keby ste vymenili všetkých hráčov. Náš mladý nahrávač je prvý nahrávač a naši starší hráči v tomto zápase takmer nehrali. Aj to je však súčasť našej vízie, ktorá je stavaná na budovaní tímu s budúcnosťou.“

Z pohľadu výkonu v ouvertúre mohol byť skúsený tréner spokojný.

„Súpera sme predčili v obrane na sieti i v poli. Stredné pasáže sme podporili podaním a hoci ma nie všetky čísla potešia, k úvodu sezóny patrí aj istá rozháranosť. V prvých kolách sa bežne stáva, že po päťbodovej sérii prichádza výpadok. To všetko sa však vybrúsi. Musíme si totiž uvedomiť aj to, že príprava nebola klasická a hrali sme v nej málo zápasov. Toto bol navyše veľmi zdatný súper prešpikovaný zvučnými menami. S víťazstvom som teda spokojný,“ skonštatoval Vlkolinský.

Podľa najskúsenejšieho hráča hostí a dlhoročného reprezentanta Slovenska Juraja Zaťka sa pod vysokou sieťou Hotelovej akadémie prejavila aj väčšia zohratosť domácich.

„Úvod sezóny je pre nás o hľadaní a zohrávaní sa. Tento tím je naozaj nový a vzhľadom na to môžeme byť s takýmto výkonom spokojní. Časom to bude určite lepšie,“ vyslovil sa Zaťko, podľa ktorého však predviedol košický tím väčšiu agresivitu. „Košice sú doma veľmi silné a boli na nás výborne pripravení. My sa po špecifickej príprave iba hľadáme. Škoda však pár lôpt vo štvrtom sete. Mohli sme si vybojovať tajbrejk a bolo by to zaujímavejšie.“

Na oboch stranách sa prejavila silná radosť zo štartu sezóny, veď tú predošlú ukončila na začiatku play-off pandémia koronavírusu.

„Veľmi sme sa na štart sezóny tešili. Konečne to nie je už iba o tréningoch a ťukaní si s kamarátmi v hale. Počítame aj so zádrheľmi v podobe karantén a ukázalo to už prvé kolo. Verme však, že budú všetci zdraví a sezónu dotiahneme do konca,“ zaželal si Sopko. Spoločne so spoluhráčmi však musí nateraz oželieť divácku kulisu. „Chápeme to, ale je to špecifické. Diváci sú pre nás veľkou oporou a hoci neboli v hale, hrali sme to pre nich. Verím, že si to užili niekde pred streamom s pivkom v ruke. Chýbajúcu atmosféru sme sa snažili urobiť sami.“

Košickí volejbalisti každopádne už v prvom zápase naznačili, že plánujú nadviazať na to, čo predvádzali v predošlej sezóne. V nej to mali rozohrané na medailu a stabilizovaný káder ich predurčuje na boj o najvyššie priečky.

Nemáme malé ciele. Roky rokúce som bojoval o medaily a ta to chceme aj teraz. Problém bude v nastavení tímov. Rozpis sa môže meniť a hrozia väčšie či menšie výpadky. Podstatný bude neustály tréningový proces,“ zdôraznil tréner Richard Vlkolinský naznačujúc obavy spojené s prípadným šírením nákazy v rámci ligy.

Extraliga mužov –  1. kolo:

VK KDS ŠPORT KOŠICE – VKP BRATISLAVA 3:1 (20, 19, -23, 23)

Rozhodovali: Porvazník a Tiňo, bez divákov.

Košice: Smolej 18, Kríž 1, Lamanec 26, M. Sopko ml. 13, Pizur 8, Goč 7, libero Kurej (Jendrejčák 5, J. Hriňák 0). Tréner: R. Vlkolinský.

VKP: Malina 9, M. Hukel 6, Kostoláni 21, Gergely 13, Prešinský 5, Zaťko 4, libero Ľ. Nemec (Demeter 1). Tréner: J. Nosek.

Hráči zápasu: Patrik Lamanec (Košice) – Juraj Zaťko (VKP)

Pridajte komentár