Komentáre

Volejbalových vicemajstrov popoháňal medveď, titul Kamzíka prischol Pizúrovi

Letná príprava pod vedením trénera Richarda Vlkolinského nemôže začať inak, ako poriadnou zaberačkou vo vysokohorskom prostredí. Inak tomu nebolo ani teraz a tím volejbalistov víťaza Slovenského pohára a vicemajstra extraligy mužov KDS-šport Košice dostal do nôh výdatných 150 kilometrov s brutálnym prevýšením.

„Chlapci dostali opäť zabrať. V priemere to vychádzalo na 30 kilometrov denne, pričom hlavne proti odporu kopca sme od chlapcov žiadali poriadne zrýchlenie,“ pustil sa do tatranského hodnotenia tréner Vlkolinský.

Svojim zverencom tentoraz pripravil poriadne pestrý turistický itinerár. Volejbalisti navštívili Zbojnícku i Téryho chatu, prešli Poľský hrebeň, Sedlo Prielom, Priečne Sedlo, Veľké Hincovo pleso a dobyli aj Kôprovský štít či Východnú vysokú.

„Tohto roku si žlté tričko vedúceho pretekára vybojoval jednoznačne Edo Pizúr. Vôbec prvýkrát sa stalo, že jeden hráč bol prvý na vrchole všetkých kopcov,“ vyzdvihol výnimočný výkon svojho blokára ostrieľaný tréner. Ešte príjemnejšou novinkou však pre neho bolo, že sa počas celého sústredenia sa nevyskytol ani jeden otlak. „To sme tu ešte nemali, veď inokedy som po večeroch tejpoval a olepoval otlaky.“

Spomínaný „kamzík“ Eduard Pizur označil za príčinu tohto pozitívneho faktu skúsenosti z predošlých rokov a poctivú prípravu.

Tatry mi sedeli a nemal som žiadne problémy. Asi mi pomohlo, že som v rámci prípravy jazdil veľa na bicykli,“ poodhalil svoj recept na zvládnutie piatich turistických dní vo veľhorách 22-ročný blokár, ktorý vďačil za svoje pekelné tempo mobilnej aplikácii. „Cez ňu som si porovnával svoje tempo s inými ľuďmi a to ma poháňalo dopredu. Paradoxom je, že ja inak na túry veľmi nechodím. Okrem našich sústredení som bol v Tatrách azda len dvakrát.“

O špeciálne zrýchlenie sa však postaral aj chlpatý obyvateľ lesov. „Prvýkrát sme videli medveďa takto zblízka a neviem, či sme boli viac prekvapení my, alebo on. Určite sme potom pridali do kroku, ale maco sa našťastie pobral do lesa. Bol to zvláštny zážitok.“

Tatranské sústredenie poslúžilo zlepšeniu kondície, no zároveň aj ako teambuilding a začlenenie nových hráčov do tímu.

„Bola to poriadna makačka. Predtým som takéto túry v Tatrách nikdy nezažil, ale bolo to zaujímavé. Videli sme kamzíkov i medveďa a nebola to teda iba drina, ale aj zážitok,“ okomentoval svoju prvú košickú skúsenosť 19-ročný Pavol Kurej, ktorý prestúpil do metropoly východu po štvorročnom pôsobení v COP Trenčín.

Keď je už reč o posilách, tak tie spája jedna spoločná charakteristika – mladosť. Káder vicemajstra opustili legionári a tím výrazne omladol.

„Je to tak, toto mužstvo bude oveľa mladšie ako bolo posledné. Teraz už neplatí rozdelenie na starých a mladých. Teraz sú to už len mladí hráči a dopĺňa ich pár starších,“ pousmial sa tréner Richard Vlkolinský, podľa ktorého však ostávajú ciele nezmenené. „Potrebovali sme doplniť posty, z ktorých nám odišli hráči. Prišlo teda pár chlapcov z COP Trenčín a máme tu aj mladého blokára, ktorý sa v podstate iba bude učiť. Všetko závisí od toho, ako sa mladí hráči uchytia. Sú tu aj veľmi mladí, ktorí sa pobijú o zmluvy.“

Zopakovať výsledky z predošlej úspešnej sezóny teda nebude jednoduché.

„To určite nie,“ zamyslel sa Edo Pizur. „Všetci súperi sa posilnili a získali legionárov. My vsádzame skôr na mladosť a perspektívu. Čaká nás veľa roboty, ale odhodlanie nechýba. V tíme sa dobre poznáme a mladá krv by to mala okysličiť.“

Súčasť mladej krvi je práve spomínaný Kurej, ktorý je rodákom z Humenného a z Trenčína sa tak vrátil bližšie k domovu.

„Vzdialenosť od domova však nehrala rolu,“ upozornilo 19-ročné libero. „Po dlhšom pôsobení v Centre olympijskej prípravy som chcel vyskúšať niečo nové. Košice majú za sebou výbornú sezónu, je tu kvalitný tréner a myslím si, že to bude volejbal na vyššej úrovni.“

O jeho odhodlaní svedčí aj fakt, že sa v novej sezóne plánuje sústrediť výlučne na svoje športové povinnosti.

„Rozhodol som sa, že nepôjdem ani do školy, ani na nejaké brigády. Chcem sa sústrediť iba na volejbalový život a verím, že sa to prejaví v mojom napredovaní,“ pridal P. Kurej.

Po návrate z Vysokých Tatier sa teraz Košičania pripravujú v domácich podmienkach a tréningové tričká potia v hale Hotelovej akadémie.

„Zatiaľ sme stále vo fáze všeobecnej telesnej prípravy a do behov postupne premieňame oxidačný režim z Tatier. Každým tréningom to zrýchľujeme a pomaličky sa dostávame k jednoduchým herným kombináciám,“ uviedol tréner Richard Vlkolinský.

Klub VK KDS-šport sa rovnako ako vlani sústredí výlučne na domáce pôsobenie a na rozdiel od sezóny 2017-18 neabsolvuje žiadny z európskych pohárov.

„Naša účasť v pohárových súťažiach nebola podporená žiadnym spôsobom zo strany štátu či mesta. Nevidíme teda dôvod na to, aby sme sa prezentovali týmto spôsobom,“ dodal tréner KDS-šport R. Vlkolinský.

Medzinárodnú konfrontáciu si však „dopravári“ užijú v rámci prípravy. Už tento týždeň ich čaká turnaj v českom Kojetíne, kde sa na antuke predstavia hneď dva družstvá KDS. Nasledovať budú ďalšie turnaje v domácom prostredí, vo Svidníku a v maďarskej Kazincbarcike.

Zdroj: https://www.kosiceonline.sk/volejbalovych-vicemajstrov-popohanal-medved-titul-kamzika-prischol-pizurovi

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Pridajte komentár